İade ve Değişim

Ürün İade Şartları

Ürünlerde Değişim Süresi Ne Kadar?
Jibau.com adresinden satın almış olduğunuz ürünlerin “kullanılmamış, yıpranmamış ve yeniden satışa uygun şekilde” olması şartıyla değişim süresi fatura tarihinden itibaren “14 GÜN”dür.


Siparişim ayıplı/defolu/yanlış gönderilmiş. Ne yapmalıyım?
Satışa sunduğumuz ürünlerin tamamında, kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken hasar kontrolü gerçekleştirilir. Nadiren yaşanılan ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa böyle bir durumda süreç şu şekilde işlemektedir; Siparişiniz kargo görevlisi tarafından adresinize ulaştırıldığında, ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapın ve herhangi bir hasar gördüğünüz anda “Durum Tespit Tutanağı” hazırlatın. Sipariş tesliminden sonra fark ettiğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve “Durum Tespit Tutanağı” hazırlamalarını istemeniz gerekir. Eğer kargo şubesi size bu konuda yardımcı olmuyorsa, lütfen en kısa sürede bizi bilgilendirin. Hasar Tespit Tutanağıyla birlikte hasarlı ürünü Jibau.com adresimize gönderdiğinizde ürün değişim ya da iade işlemleriniz hızla tamamlanır ve size bu konuda bilgi verilir.


Değişim ve İade İşleminde Kargo Ücreti Ödeyecek miyim?
1- Firmamızın Yurtiçi Kargo ile anlaşması bulunmaktadır. Bu nedenle değişim ve iade işlemlerinde ürünlerinizi anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermeniz gerekmektedir. Başka bir kargo firmasıyla gönderilen ürünler, kargo ücretinin müşteri tarafından ödenmesi şartıyla kabul edilmektedir. Kargo ücreti ödenmeyen ürünlerin kargosu, firmamızca teslim alınmamakta, değişim ve iadesi kabul edilmemektedir. 2- Satın alınmış ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa değişim işlemlerinde kargo ücretleri tarafımıza aittir. 3- Ayıplı/Defolu/Yanlış olmayan ürünlerin değişimlerinde; tarafımıza gönderilen ve değişim sonrasında alıcıya gönderilen kargoların ücreti ise müşteriye aittir.

Ürün İadesi Yaptığımda Ödediğim Tutar Bana Nasıl İade Edilecek?
Ürün iadesi yaptığınız zaman, ürün incelemeden kabul onayı aldıktan sonra, ödeme şeklinize sadık kalınarak paranız iade edlmektedir. 1- Ödemenizi kredi kartıyla gerçekleştirdiyseniz, taksitli işlemleriniz taksitli olarak, tek çekim işlemleriniz tek çekim olarak 7 iş günü içerisinde kartınıza iade edilir. 2- Ödemenizi banka kartı ile gerçekleştirdiyseniz, tek çekim olan işleminiz banka hesabınıza havale /eft yoluyla 7 iş günü içerisinde iade edilir. 3- Ödemenizi havale ile gerçekleştirdiyseniz, paranız, tarafımıza ulaştıracağınız ıban numaranıza 7 iş günü içerisinde iade edilir. 4- Kapıda ödeme seçeneği ile ödeme yaptıysanız tarafımıza ileteceğiniz IBAN numarasına 7 iş günü içerisinde paranız iade edilir.


Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim?
Siparişinizin iptal işlemini gerçekleştirmek için 0850 3044217 numaralı Müşteri Hizmetleri’mize ya da 0533 3307725 nolu whatsapp sipariş hattına ulaşabilirsiniz.